984
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 42: | Line 42: | ||
|} | |} | ||
== Advancement Table == | == Advancement Table == | ||
<div style="display:flex;flex-wrap:wrap;"> | |||
<div style="margin-right: 2.5em;"> | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
!Mutation Level | !Mutation<br>Level | ||
!Damage | !Damage | ||
!PV | !PV | ||
! | !Max Charges/<br>Light Radius | ||
!Percent Chance to Reflect | !Percent Chance<br>to Reflect | ||
|- | |- | ||
|1 | |1 | ||
|{{Heart}}1d3 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d3}} | ||
|{{PV}}4 | |{{PV}}4 | ||
|4 | |4 | ||
Line 56: | Line 61: | ||
|- | |- | ||
|2 | |2 | ||
|{{Heart}}1d4 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d4}} | ||
|{{PV}}4 | |{{PV}}4 | ||
|5 | |5 | ||
Line 62: | Line 67: | ||
|- | |- | ||
|3 | |3 | ||
|{{Heart}}1d5 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d5}} | ||
|{{PV}}5 | |{{PV}}5 | ||
|5 | |5 | ||
Line 68: | Line 73: | ||
|- | |- | ||
|4 | |4 | ||
|{{Heart}}1d4+1 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d4+1}} | ||
|{{PV}}5 | |{{PV}}5 | ||
|6 | |6 | ||
Line 74: | Line 79: | ||
|- | |- | ||
|5 | |5 | ||
|{{Heart}}1d5+1 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d5+1}} | ||
|{{PV}}6 | |{{PV}}6 | ||
|6 | |6 | ||
Line 80: | Line 85: | ||
|- | |- | ||
|6 | |6 | ||
|{{Heart}}1d4+2 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d4+2}} | ||
|{{PV}}6 | |{{PV}}6 | ||
|7 | |7 | ||
Line 86: | Line 91: | ||
|- | |- | ||
|7 | |7 | ||
|{{Heart}}1d5+2 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d5+2}} | ||
|{{PV}}7 | |{{PV}}7 | ||
|7 | |7 | ||
Line 92: | Line 97: | ||
|- | |- | ||
|8 | |8 | ||
|{{Heart}}1d4+3 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d4+3}} | ||
|{{PV}}7 | |{{PV}}7 | ||
|8 | |8 | ||
Line 98: | Line 103: | ||
|- | |- | ||
|9 | |9 | ||
|{{Heart}}1d5+3 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d5+3}} | ||
|{{PV}}8 | |{{PV}}8 | ||
|8 | |8 | ||
Line 104: | Line 109: | ||
|- | |- | ||
|10 | |10 | ||
|{{Heart}}1d5+4 | |{{Heart}}{{dice tooltip|1d5+4}} | ||
|{{PV}}8 | |{{PV}}8 | ||
|9 | |9 | ||
|40% | |40% | ||
|} | |} | ||
</div> | |||
<div style="margin-right: 2.5em;"> | |||
{| class="wikitable" | |||
!Mutation<br>Level | |||
!Damage | |||
!PV | |||
!Max Charges/<br>Light Radius | |||
!Percent Chance<br>to Reflect | |||
|- | |||
| 11 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+5}} | |||
| {{PV}}9 | |||
| 9 | |||
| 43% | |||
|- | |||
| 12 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+6}} | |||
| {{PV}}9 | |||
| 10 | |||
| 46% | |||
|- | |||
| 13 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+7}} | |||
| {{PV}}10 | |||
| 10 | |||
| 49% | |||
|- | |||
| 14 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+8}} | |||
| {{PV}}10 | |||
| 11 | |||
| 52% | |||
|- | |||
| 15 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+9}} | |||
| {{PV}}11 | |||
| 11 | |||
| 55% | |||
|- | |||
| 16 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+10}} | |||
| {{PV}}11 | |||
| 12 | |||
| 58% | |||
|- | |||
| 17 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+11}} | |||
| {{PV}}12 | |||
| 12 | |||
| 61% | |||
|- | |||
| 18 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+12}} | |||
| {{PV}}12 | |||
| 13 | |||
| 64% | |||
|- | |||
| 19 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+13}} | |||
| {{PV}}13 | |||
| 13 | |||
| 67% | |||
|- | |||
| 20 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+14}} | |||
| {{PV}}13 | |||
| 14 | |||
| 70% | |||
|} | |||
</div> | |||
<div style="margin-right: 2.5em;"> | |||
{| class="wikitable" | |||
!Mutation<br>Level | |||
!Damage | |||
!PV | |||
!Max Charges/<br>Light Radius | |||
!Percent Chance<br>to Reflect | |||
|- | |||
| 21 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+15}} | |||
| {{PV}}14 | |||
| 14 | |||
| 73% | |||
|- | |||
| 22 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+16}} | |||
| {{PV}}14 | |||
| 15 | |||
| 76% | |||
|- | |||
| 23 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+17}} | |||
| {{PV}}15 | |||
| 15 | |||
| 79% | |||
|- | |||
| 24 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+18}} | |||
| {{PV}}15 | |||
| 16 | |||
| 82% | |||
|- | |||
| 25 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+19}} | |||
| {{PV}}16 | |||
| 16 | |||
| 85% | |||
|- | |||
| 26 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+20}} | |||
| {{PV}}16 | |||
| 17 | |||
| 88% | |||
|- | |||
| 27 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+21}} | |||
| {{PV}}17 | |||
| 17 | |||
| 91% | |||
|- | |||
| 28 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+22}} | |||
| {{PV}}17 | |||
| 18 | |||
| 94% | |||
|- | |||
| 29 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+23}} | |||
| {{PV}}18 | |||
| 18 | |||
| 97% | |||
|- | |||
| 30 | |||
| {{Heart}}{{dice tooltip|1d5+24}} | |||
| {{PV}}18 | |||
| 19 | |||
| 100% | |||
|} | |||
</div> | |||
<div style="margin-right: 2.5em;"> | |||
== Tips == | == Tips == |